III Wrocławski Przegląd Studenckich Badań Geograficznych

Koło Naukowe Studentów Geografii im. Juliana Czyżewskiego

serdecznie zaprasza studentów i doktorantów na

III Wrocławski Przegląd Studenckich Badań Geograficznych
KLIMAT MIASTA

który odbędzie się w dniach 07-09 kwietnia 2016 roku
w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego
(Gmach Główny UWr, pl. Uniwersytecki 1, Wrocław).

Zakres tematyczny konferencji

Zakres tematyczny konferencji obejmuje szeroko pojęty klimat miasta, na który składają się aspekty przyrodnicze jak i gospodarcze. Dawniej, ale również współcześnie elementy środowiska przyrodniczego oraz gospodarki człowieka bardzo silnie wpływają na siebie. Specyficzna rzeźba terenu, krajobraz czy ukształtowanie powierzchni czy korzystne warunki meteorologiczne powodowały, że ludzie zakładali swoje osady, które przekształcały się z czasem w miasta. Rzeki czy przełęcze górskie stawały się ważnymi szlakami handlowymi, umożliwiającymi wymianę handlową oraz rozwój gospodarczy miast. Obecnie pomimo stale ważnej pozycji elementów środowiska przyrodniczego, wielokrotnie umniejsza się ich rolę w planowaniu przestrzennym czy polityce społecznej. Klimat miasta na który składają się zarówno elementy przyrodnicze jak powodzie, smog, wyspa ciepła; ale i społeczno-gospodarcze jak suburbanizacja, przemiany demograficzne, zmiany stylu życia; wybitnie oddziela tereny silnie zurbanizowane od obszarów wiejskich położonych peryferyjnie. Klimat, a inaczej wpływ miast na rozwój gospodarki krajów czy regionów jest niezwykle ważnym. Z drugiej strony powodującym dysproporcje regionalne i powstawanie obszarów problemowych potrzebujących wsparcia. Klimat miasta to wreszcie samo postrzeganie miasta jako miejsca do życia, do planowania swojej przyszłości. W ramach tej konferencji chcielibyśmy uzyskać odpowiedź na pytania: Czy współczesne miasta są atrakcyjne, przyjazne dla mieszkańców, inwestorów? Czy są tworem sztucznym, który wcześniej, czy później ulegnie likwidacji?

Przewidujemy wydanie publikacji w formie monografii pokonferencyjnej, jeżeli zgłoszona zostanie wystarczająca liczba artykułów.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje znajdą Państwo w zakładce Wrocławski Przegląd oraz na naszym Facebook’u

Na zgłoszenia czekamy do 07 marca 2016 roku

Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Konferencje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.