Wyjazd szkoleniowy do Stacji Sejsmologicznej w Książu

Dnia 29 listopada siedemnaścioro członków Koła Naukowego Studentów Geografii im. Juliana Czyżewskiego pod opieką dr Marka Kasprzaka wzięło udział w wyjeździe szkoleniowym do stacji sejsmologicznej w Zamku Książ. W Instytucie Geofizyki PAN Dolnośląskiego Obserwatorium Geofizycznego przywitał nas mgr Jerzy Speil, specjalista geofizyki (notabene również absolwent geografii na Uniwersytecie Wrocławskim). Wygłosił wykład wprowadzający o działalności tutejszego Instytutu, specyfice badań geofizycznych oraz wykorzystywanych urządzeniach pomiarowych. Kolejny wykład poprowadził prof. dr hab. Marek Kaczorowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Przybliżył nam dokładniej tematykę fal sejsmicznych oraz praw fizycznych rządzących geofizyką. W drugiej części wykładu zapoznał nas także z budową geologiczną i geomorfologią okolic Obserwatorium (tą część potraktowaliśmy jednak trochę z „przymrużeniem oka”).

Po sesji wykładowej nastał wreszcie czas na zejście do podziemnej części Obserwatorium i zapoznanie się z przyrządami pomiarowymi na żywo. Każdy z nas z niecierpliwością czekał na tą część wyjazdu. Już podczas wykładów naszą ciekawość ciągle rozbudzały działające obok nas przyrządy rejestrujące. Aby zapewnić niezakłócone pomiary aktywności sejsmicznej w tym regionie aparatura pomiarowa została zainstalowana na głębokości ok. 50 metrów pod głównym dziedzińcem zamkowym. W tym celu wykorzystano wybudowane podczas drugiej wojny światowej podziemne korytarze. Zejście po stromym stoku do wspomnianych obiektów zweryfikowało nasze umiejętności poruszania się w terenie. Na szczęście wszyscy dotarli do bram Obserwatorium cali, choć dla niektórych okazało się  to nie lada wyzwaniem.

Po wnętrzu podziemnego obiektu oprowadził nas kierownik Obserwatorium, mgr inż. Leopold Stempkowski. Opowiadane przez niego historie zafascynowały wszystkich uczestników. Przybliżył nam nie tylko historię obiektu i znajdujących się tam przyrządów,
ale także kilka anegdot związanych m.in. z prof. Aleksandrem Kosibą. Przemierzając podziemne korytarze mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwe ukryte tutaj skarby – zarówno pierwsze sejsmografy z lat 60′ jak i współczesną aparaturę pomiarową (m.in. klinometr hydrostatyczny). Pokrótce działanie poszczególnych urządzeń omówił prof. dr hab. Marek Kaczorowski. Nie uszły naszej uwadze również liczne linie uskokowe, którym mogliśmy dokładnie przyjrzeć się w ścianach tuneli zbudowanych ze skał dolnokarbońskich. Kwestią sporną wśród uczestników wyjazdu okazała się swego rodzaju „szata naciekowa” (węglan wapnia kontra bakterie). Pod koniec zwiedzania dowiedzieliśmy się także, że każdy może wziąć udział w badaniach wykonywanych w podziemiach Zamku Książ. Wystarczy mieć dobry pomysł, odrobinę inwencji twórczej, samozaparcia i siły do wypełniania postawionych celów.

To nie był jednak koniec naszego wyjazdu. Korzystając z okazji  postanowiliśmy zorganizować jeszcze krótkie wyjście w teren. Na poszczególnych stanowiskach opiekun dr Marek Kasprzak przybliżył nam dokładniej tematykę geologii i geomorfologii obszaru, a także dokonał kilku sprostowań co do kwestii poruszanych podczas wykładów w Obserwatorium. Dodatkowo dzięki uprzejmości jednego z członków koła, Marka Jaskólskiego,  mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych historii związanych z regionem. Na koniec wyjazdu łagodnym szlakiem zeszliśmy na obrzeża Wałbrzycha, aby ze stacji Wałbrzych Szczawienko wrócić do Wrocławia z głową pełną wiedzy i pomysłów na kolejne wyjazdy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyjazdy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *